Kdo jsem

 

Jak už jsme se zmínil, pocházím ze srdce Beskyd, z vesničky Staré Hamry. Díky okolní přírodě a aktivním rodičům mě to odmalička táhlo do hor. Turistika, kolo a běžky byly běžnou součástí mého dne. Na základní škole jsem objevil zalíbení v atletice, volba disciplíny byla jasná hned od začátku – běh na dlouhé tratě. Roky plynuly a já se postupně vypracoval do české špičky na 3 a 5 km, za 11 sezón jsem přivezl z mistrovství České republiky celkem 13 medailí, nechyběly ani mezinárodní úspěchy v evropské konkurenci. Postupem času, kdy začaly přibývat sezóny neúspěchu a vleklých zranění nad úspěšnými roky, jsem se rozhodl tuto životní kapitolu uzavřít.

Mezistátní utkání ČR-Maďarsko-Slovinsko mužů a žen do 22 let – 1. místo 5 000 m (14:49,95), Hodonín 2012

Nicméně láska k aktivnímu pohybu, běhu a horám nadále zůstala. V roce 2015 na vysoké škole v Brně jsem shodou okolností doučoval jednu studentku, které moc nešla deskriptivní geometrie. Mezi řečí se zmínila o tom, že je fotografka a že by chtěla vidět mé fotky z hor. Tehdy to byly jen záběry z telefonu, bez nějakých větších úprav, které jsem nikde neprezentoval. Byl to pro mě nejspíš zlomový okamžik, když jsem si vyslechl pochvalu a doporučení, abych se focení věnoval aktivněji.

Ze začátku to byly první pokusy se základní zrcadlovkou od mého otce, objevoval jsem různá manuální nastavení, zjistil jsem, k čemu je dobrý formát RAW nebo proč nedokážu dobře zachytit noční oblohu bez použití stativu a delšího času závěrky. Stále častěji jsem narážel na úskalí malého APS-C čipu uvnitř otcova foťáku, proto jsem se rozhodl investovat do plnoformátové zrcadlovky. Od té doby se aktivně věnuji náročnějším odvětvím, ke kterým patří jedno z mých nejoblíbenějších – noční fotografie.

V roce 2018 jsem se stal součástí skvělého kolektivu grafického studia a reklamní agentury MamiArt, kde se mohu nadále rozvíjet a kde se zároveň focení stalo mým zaměstnáním.

Východ Slunce na Ľadovém štítu (2 627 m n. m.), červen 2018

V současné době fotím na full frame mirroless Sony A7 III s objektivem Sigma 14 – 24 mm DG DN f/2.8,  DSLR Nikon D610, na který požívám objektivy: Tokina 16 – 28 mm, f/2.8, Nikon 85mm f/1.8, Samyang 14 mm f/2.8.